Sygnalizacja

Bezpieczny kanał zgłoszeń wewnętrznych dla osoby zgłaszającej naruszenia prawa


Ochrona sygnalistów w Polsce została wzmocniona dzięki ustawie z dnia 14 czerwca 2024 r. (Dz.U poz. 928). Ustawa ta chroni osoby zgłaszające naruszenia prawa w różnych dziedzinach, takich jak zamówienia publiczne, bezpieczeństwo transportu czy ochrona środowiska. Ochrona przysługuje sygnalistom niezależnie od formy zatrudnienia, a także przed nawiązaniem stosunku pracy lub po jego zakończeniu. Sygnaliści mogą dokonywać zgłoszeń wewnętrznych, zewnętrznych lub ujawniać informacje publicznie, pod warunkiem, że mają uzasadnione podstawy sądzić, iż zgłaszane informacje są prawdziwe. Ustawa nakłada również obowiązek ustanowienia procedur zgłoszeń na podmioty zatrudniające co najmniej 50 osób oraz na organy publiczne.


> Zgłoszenia z zakresu naruszeń prawa przyjmowane są przez Spółkę wyłącznie w formie pisemnej klasycznej (list zwykły lub polecony).


na adres pocztowy:
Siechnicka Inwestycyjna Spółka Komunalna Sp. z o.o. (SISK)
ul. Księżnej Anny z Przemyślidów 6A
55-011 Siechnice


Przesyłka dot. zgłoszenia powinna składać się z koperty adresowanej na wskazany adres Spółki oraz drugiej koperty (wewnętrznej) oznaczonej napisem „SYGNALIZACJA” zawierającej treść zgłoszenia.

UWAGA 1: Spółka nie daje rękojmi ochrony osoby zgłaszającej po dokonaniu zgłoszenia w jakikolwiek inny sposób, w tym na jakikolwiek adres poczty elektronicznej wykorzystywany w jej działalności służbowej.

UWAGA 2: Informacje w postaci elektronicznej niezbędne do dokonania zgłoszenia np. nagrania wizualne, dźwiękowe, kopie dokumentów, wiadomości SMS/MMS powinny być dołączone do zgłoszenia na nośniku optoelektronicznym (np. na płycie CD/CD-RW/DVD/Blu-ray/MDisc, kluczu USB).

> Zgłaszający naruszenie prawa obowiązany jest przed dokonaniem zgłoszenia do zapoznania się z:
> Zgłoszenie naruszenia prawa powinno zawierać co najmniej:
  1. opis przedmiotu zgłaszanego naruszenia (opis sytuacji (stanu faktycznego, stanowiącego naruszenie prawa);
  2. wskazanie możliwych dowodów naruszenia prawa (w tym kopie: dokumentów, nagrań, wiadomości SMS/MMS itd.);
  3. dane identyfikujące osobę zgłaszającą naruszenie prawa;
  4. dane kontaktowe osoby zgłaszającej naruszenie prawa;
  5. dane umożliwiające identyfikację osoby, której dotyczy zgłoszenie – o ile jest to możliwe;
  6. dane umożliwiające identyfikację, w tym kontaktowe, do osoby powiązanej ze zgłaszającym naruszenia prawa – o ile występuje; 
  7. dane umożliwiające identyfikację, w tym kontaktowe, osoby pomagającej w zgłoszeniu – o ile występuje;
  8. wszelkie istotne informacje o naruszeniu prawa, w tym uprawdopodabniające jego wystąpienie.
> Zgłoszenie naruszenia prawa dokonane anonimowo:

SISK nie będzie rozpatrywał zgłoszeń dokonanych anonimowo, a przesłane w takim zgłoszeniu informacje będą bez zbędnej zwłoki usuwane; jeśli zgłoszenie będzie zawierało dane umożliwiające anonimowy kontakt, wówczas osoba zgłaszająca zostanie powiadomiona o braku podjęcia dalszych działań i usunięciu z zasobów pozyskanych w zgłoszeniu informacji.

> Zgłoszenie naruszenia prawa powinno zostać dokonane zgodnie z:
> Obowiązek informacyjny w zwiazku z realizacją zgłoszenia

Załącznik nr 4 i 5

> FAQ (najczęściej zadawane pytania)

Sygnaliści w pytaniach i odpowiedziach